Agenda potřebná k připojení fotovoltaické eletrárny k distribuční síti
Pokud jste se pro realizaci FVE již rozhodli, je dobré neprodleně začít řešit připojení k síti u místní distribuční společnosti. V ČR jsou tře distribuční společnosti, na jižní Moravě je to EON, ve většině republiky ČEZ, popřípadě PRE.
Potřebné informace k úvodním formulářům naleznete na domovských stránkách obou společností v příslušném odkaze nebo na infolince. Současně je investor v úzké spolupráci s realizační firmou, která řadu potřebných podkladů a technických náležitostí nutných k doložení žádosti o připojení FVE pro investora vypracuje. Agenda je poměrně rozsáhlá a investor může převést její vedení na zprostředkovatelskou firmu, která za poplatek připojení FVE vyřídí.
Informace k podání základního dokumentu – Žádosti o připojení výrobny k DS
V době podání žádosti je investor rozhodnut FVE realizovat, má vybraného dodavatele a místo realizace, jednal na obci a dostal souhlas rady obce k realizaci. FVE má zpracovanou úvodní technologickou studii nebo přímo projekt se schématem zapojení. Je znám výkon FVE, použitá technologie a postup realizace. Žadatel je schopen kompletně vyplnit formulář žádosti o připojení výrobny k distribuční síti a doložit požadované přílohy.
Stanovení připojovacích podmínek provádí příslušný odbor distribuční společnosti ( místo připojení, způsob připojení, rezervovaný výkon výrobny, měrný podíl za připojení a vyvedení výkonu výrobny do DS ).
Žádost výrobce o připojení zařízení k DS
Přílohy k žádosti:
- Dotazník pro vlastní výrobnu – technická specifikace výrobny, reálné údaje ze štítku generátoru!
- Úředně ověřený výpis z obchodního rejstříku (nesmí být starší tří měsíců) - týká se právnických osob
- Situační plánek / kopie katastrální mapy se zákresem
- Jednopólové schéma zapojení hlavních síťových a ochranných obvodů
- Souhlas vlastníků dotčených nemovitostí s umístěním zařízení
- Souhlas obce s výstavbou výrobny
Ke stažení
![]() |
![]() |
![]() |
Podklady pro uzavření smlouvy o připojení výrobny (zdroje) k DS
1. Žádost - Smlouva o připojení výrobny elektřiny k distribuční soustavě 2. Stanovisko provozovatele DS k žádosti o připojení 3. Doklad o uhrazení měrného podílu žadatele nákladech spojených s připojením – je-li podíl požadován 4. Licence ERU na výrobu elektrické energie 5. Místní provozní předpis odsouhlasený dispečinkem ČEZu 6. Kolaudační rozhodnutí nebo protokol o předčasném užívání stavby 7. Protokol o nastavení ochran dle požadavků distribuční společnosti 8. Protokol o provedení cejchu MTP – je-li nepřímé převodové měření 9. Platná revizní zpráva zařízení výrobny, revizní zpráva přípojky 10. Jednopolové přehledové schéma (místo připojení k DS, obchodní měření, rozpadové místo = ochrany, generátor) 11. Plánek skutečného provedení přípojky 12. Atesty komponentů (pokud byly dodány výrobcem – dodavatelem)
Na základě těchto podkladů bude připravena Smlouva o připojení výrobny. Žadatel si domluví termín zkušebního uvedení výrobny do provozu a provedení měření zpětných vlivů na DS ( je-li požadováno ). Po provedené zkoušce výrobny se vyhotoví Protokol o převzetí výrobny do provozu. Po provedeném převzetí výrobny do provozu bude žadateli zaslána k podpisu Smlouva o připojení výrobny.
Kontakt ČEZtel: 840 840 840 |
Kontakt EONtel: 840 11 333 |
Kontakt PREtel: 267 055 555 |
Kontakt ERÚtel: 840 111 333 |
Ostatní technické podmínky dle požadavků distribuční společnosti.
Veškerá připojení musí být v souladu s planou legislativou, zejména Zákonem č. 458/2000 Sb. v platném znění, Zákonem č. 180/2005 Sb. v platném znění, vyhláškou ERÚ č.51/2006 Sb., Pravidly provozování distribuční soustavy (PPDS), platnými ČSN a připojovacími podmínkami distribuční sítě.
Elektrická přípojka
Bude provedena vždy k prvnímu jisticímu bodu v plném počtu vodičů jako distribuční sít v místě jejího připojení bez rozdílů způsobu provedení (venkovní či kabelové vedení). Minimální průřez je 4×16 mm2 Al nebo 4× 10 mm2 Cu.
Hlavní domovní vedení (HDV) a odbočky k elektroměrům
V případech, kde je HDV použito, musí mít stejný počet vodičů jako přípojka včetně stejného průřezu (4×16 Al, 4×10 Cu). V případech do tří předacích míst v jednom objektu není nutné HDV zřizovat.
V těchto případech lze odbočení k elektroměru řešit přímo z pojistkové skříně (HDS) za předpokladu osazení nezbytného počtu jistících prvků v HDS.
Odbočky k elektroměrům od HDV mohou být zřízeny jednofázově nebo třífázově..
Jednofázové odbočky k elektroměru lze provést u zařízení s jističem před elektroměrem s max.hodnotou 25 A.
Průřezy vodičů odbočky k elektroměru musí být takové, aby dovolená proudová zatížitelnost vodičů odpovídala výpočtovému proudu soudobého příkonu, přičemž minimální průřezy vodičů musí být alespoň 6 mm2 Cu. Použití slaněných vodičů není pro tyto účely možné.
Měření
Pro umístění měření musí být zachovány tyto minimální rozměry (v případě, že bude v elektroměrovém rozváděči osazen pouze jeden elektroměr, je nutné výšku a šířku dle této tabulky zvětšit o 50 mm):
Elektroměr | šířka [mm] | výška [mm] | hloubka [mm] |
---|---|---|---|
třífázový | 200 | 400 | 160 |
Spínací prvek | 200 | 300 | 160 |
Jako měřicí zařízení se použije třífázový čtyřkvadrantní elektroměr s průběhovým měřením a dálkovým přenosem údajů v majetku ČEZ Distribuce (PDS).
Zapojení elektroměru lze použít pouze jednofázové za podmínky osazení jednofázového hlavního jističe.
V případě použití jističe s plným počtem fází (3) musí být i elektroměr takto zapojen.
Do elektroměrového rozváděče lze dále kromě hl. jističe a elektroměru osadit ještě nulový můstek, sazbový spínač a jistič sazbového spinače.
Ostatní zařízení je nutné osadit do podružného(ých) rozváděče(ů) odděleného od elektroměrového rozváděče.
Ochrany
Vybavení, nastavení a způsob zapojení ochranou musí být v souladu s přílohou č.4 PPDS.
Jestliže je vlastní zařízení pouze jednofázové, lze upustit od třífázové podpěťové a přepěťové ochrany a osadit pouze jednofázové.
Ochrany mohou být součástí vlastního zařízení (např. měniče).
Ochrany musí zaručit okamžité odpojení od sítě v případě jejího výpadku.
Podmínkou pro uvedení zařízení do provozu je nutný protokol o nastavení a funkčnosti ochran, který musí být součástí nebo přílohou výchozí revizní zprávy.
Jestliže nebude vyvedena výroba do sítě PDS, je nutné osadit zařízení ještě zpětným watovým relé, které zabezpečí odpojení výrobny v případě, že výroba převáží odběr v daném předacím místě. Měření musí i v těchto případech vyhovovat výše popsaným pravidlům.
Stanovení podílu dle vyhlášky 51/2006 Sb.
Měrný podíl stanoví příloha č.6 této vyhlášky.
Pro výrobny na hladině nn je v současné době stanoven měrný podíl 500,–Kč/A. Hodnota A vychází z rezervovaného příkonu či výkonu a za tuto hodnotu se považuje velikost hlavního jističe.